Najlepsze promocje i oferty zabiegów na blizny i rozstępy

Rozstępy (łac. striae distensae) – wrzecionowate pasma powstałe w wyniku nadmiernego rozciągania się skóry i zerwania sieci włókien kolagenowych, występujące najczęściej na skórze ud, brzucha, pośladków i piersi. W przypadku osób uprawiających kulturystykę lub sporty siłowe rozstępy najczęściej występują od wewnętrznej strony ramion, pod ramionami, na klatce piersiowej, barkach, wewnętrznej stronie ud. Przyczyny powstawania rozstępów to: czynniki hormonalne, znaczny wzrost masy ciała w krótkim czasie, ciąża, czynniki genetyczne oraz zaburzenie funkcjonowania tkanki łącznej.

Rozstępy są zbliżone po względem charakteru do blizn, dlatego terapia obydwu typów zmian jest bardzo zbliżona.

 

Skuteczne zabiegi na Rozstępy - Radiofrekwencja Mikroigłowa
Efekty zabiegu MFRF (źródło: KształtoSfera)

Jak powstają rozstępy?

Powstają w wyniku zerwania włókien kolagenu i elastyny.

Dzieje się tak, gdy skóra  jest narażona na bardzo duże, utrzymujące się choćby krótki czas, rozciągnięcie. Klasyczne sytuacje, które sprzyjają powstawaniu rozstępów to ciąża, duża nadwaga, okres szybkiego wzrostu, bardzo intensywne ćwiczenia budujące masę mięśniową. Inną przyczyną powstawania rozstępów są zaburzenia hormonalne (nadmiernej produkcji kortyzolu i estrogenów).

Obydwie przyczyny mogą i często występują łącznie.

W okresie tuż po zerwaniu włókien kolagenowych w skórze właściwej pojawia się stan zapalny.  Pojawiają się cienkie kreski - rozstępy. Organizm próbuje usunąć rozstęp, niestety często nie udaje się zregenerować włókien, które z czasem obumierają. W ciągu kilku, kilkunastu miesięcy rozstępy zmieniają barwę z czerwonej na białą.

 

Skuteczne zabiegi na Rozstępy - Radiofrekwencja Mikroigłowa
Efekty zabiegów MFRF (źródło KształtoSfera)

Skuteczne zabiegi na Rozstępy - Radiofrekwencja Mikroigłowa

Jak walczyć z rozstępami?

Możliwie szybko. Świeże rozstępy, tzw. zapalne, czerwonawe są znacznie łatwiejsze do usunięcie. Należy szukać zabiegów, które będą stymulowały przyrost kolagenu i elastyny.  W tym celu wykorzystywano wiele metod od pilingu poprzez dermabrazje i lasery frakcyjne. Najlepiej, „radziły" sobie lasery frakcyjne, niestety stosunkowo często pozostawiały skutki uboczne w postaci przebarwień.

Przełomową technologię SubAblacja opracowała firma SYNERON. Był to istotny krok do przodu w porównania do zabiegów laserowych. Idea „frakcjonowania" czyli punktowego uszkadzania skóry pozostała, ale wykorzystanie prądu RF dało szereg korzyści. Po pierwsze wzrosła skuteczność zabiegu dzięki istotnie większemu obszarowi koagulacji tkanek, co daje silniejszy impuls dla regeneracji włókien kolagenowych. Po drugie obszar uszkodzenia naskórka jest mniejszy, dzięki czemu znacznie ograniczono bolesność zabiega i konieczną rekonwalescencję. Bazujący na tej technologii zabieg - eMatrix jest nadal najlepszym sposobem na „młode" rozstępy. Zabieg polega na pokryciu rozstępu serią impulsów prądu RF emitowanego przez aplikator, z 64 elektrodami, przykładany bezpośrednio do skóry.

ematrix skuteczne frakcyjne odmładzanie skóry

 

Na bazie sukcesu technologii SubAblacji próbowano stworzyć wiele innych metod punktowego aplikowania prądu RF.  Aby zwiększyć głębokość penetracji skóry, elektrody przykładne do skóry zaczęto zastępować mikroigłami. Metoda była obiecująca, ale efekty słabe. Niezależnie od głębokości na jaką wprowadzano igły, większości prądu i tak rozpływała się po powierzchni skóry. Efekty były słabsze niż oferowane przez eMatrix.

Rozwiązaniem problemu okazała się być technologa MFRF. Prąd RF jest aplikowany przez mikroigły, ale izolowane. Dzięki temu cały impuls prądu jest aplikowany na końcach mikroigieł  i to pozwala dostarczyć do głębokich warstw skóry energię wystarczającą do skutecznego regenerowania dojrzałych rozstępów. Wysoka precyzja tej technologii pozwala na użycie wysokiego poziomu energii. Aby równomiernie rozprowadzić energię na całej grubości skóry wykonuje się 3 przejścia stopniowo zmniejszając głębokości wprowadzenia igieł.

 

skuteczne zabiegi  na rozstępy

 

 Na tę chwilę najskuteczniejszą implementacją technologii MFRF jest system DeAgeEX.

 Bardzo dobre rezultaty daje też połączenie technologii SubAblacji i MFRF. Jest to procedura stosowana przy najbardziej „opornych" rozstępach.

 Trzeba pamiętać że, nawet najskuteczniejsze metody wymagają kilku powtórzeń. Dobra wiadomość jest taka, że efekty mogą być spektakularne.

Oczywiście rozstępy można też usuwać chirurgicznie - tu nie mamy żadnych osobistych doświadczeń, ale wydaje nam się, że przy dzisiejszym poziomie zaawansowania technologii medycznych z powodzeniem można uciec przed skalpelem i narkozą.

Co rekomendujemy?

  1. Dla „młodych" niewielkich rozstępów najlepiej sprawdzają się zabiegi oparte na punktowym, powierzchniowym aplikowaniu prądu bipolarnego RF. Warto poszukać oryginału - zabieg eMatrix wykonany urządzeniem firmy SYNERON gwarantuje należyty efekt. Być może wystarczy jeden zabieg, ale to rzadki przypadek.

  2. Większe rozstępy wymagają głębokiej, punktowej aplikacji prądu RF, bazującej na technologii MFRF. System taki jak DeAgeEX (izolowane mikroigły) przy zastosowaniu odpowiedniego protokołu zabiegowego daje dobry rezultat, ale  najlepsi wykańczają terapię zabiegiem eMatrix - efekty potrafią być spektakularne. Należy nastawić się na 3 powtórzenia.

Proponowane rozwiązania charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością. Są bezpieczne, nie powodują skutków ubocznych. Najprawdopodobniej  żaden gabinet (w każdym razie żaden uczciwy) nie udzieli gwarancji na 100% sukces. Nie należy się temu dziwić - jest to działanie na ludzkim organizmie, stymulowanie naturalnych procesów regeneracyjnych, których „wydajność" jest indywidualną cechą osobniczą.

 Czego nie rekomendujemy w związku z rozstępami?

  1. Laserów frakcyjnych - ryzyko przebarwień, bolesność i stosunkowo płytkie działanie czynią je zbyt bolesnymi dla „młodych" rozstępów i zbyt słabymi dla większych i starszych.

  2. Nieizolowanych mikroigieł - bo nigdy nie wiadomo ile prądu jest uwalnianego na ostrzu igły, a ile rozpływa się po skórze.
  3. Wynalazków "nikt-nie-wie-skąd" - bo ryzykujemy własnym ciałem.
  4. Gabinetów, które posiadają jedno cudowna urządzenie, na każdy problem - takiego jeszcze nie zrobili.

Najlepiej zacząć od dobrej konsultacji - my polecamy KształtoSferę mają doświadczenie, imponujący zestaw urządzeń i bardzo elastyczne godziny pracy.

 

Ciekawostka - czy wiecie, że technologia Radiofrekwencji mikroigłowej jest bardzo skuteczna także w zakresie liftingu skóry?

Niechirurgiczny lifting skóry polega na wymuszeniu przebudowy struktur włókien kolagenowych w głębokich warstwach skóry - Radiofrekwencja mikroigłowa to właśnie ta technologia, która jest w stanie dostarczyć odpowiednią porcję energii wprost do celu.  Więcej informacji o zabiegu ThermoLift 3D znajdziecie tutaj - poniżej przykładowy efekty zabiegu

ThermoLift 3D llifting w technologii Radiofrekwencji Mikroigłowej
Efekty zabiegu ThermoLift 3D - źródło KształtoSfera