Najlepsze promocje i oferty zabiegów na blizny i rozstępy

Blizna (łac. cicatrix) to zmiana zbudowana z tkanki łącznej włóknistej, która tworzy się w miejscu urazu (blizny po zabiegach chirurgicznych, oparzeniach) albo jako następstwo wygojenia pewnych zmian chorobowych (blizny potrądzikowe, po ospie). Tworzenie blizny jest częścią normalnego procesu gojenia się rany, w którym uszkodzona skóra właściwa zostaje zastąpiona nową, dobrze unaczynioną tkanką ziarninującą, z licznymi najpierw ułożonymi przypadkowo, potem już w sposób uporządkowany włóknami kolagenu. Blizna wyraźnie różni się od otaczającej ją skóry kolorem, strukturą, reakcją na promieniowanie słoneczne, elastycznością i wytrzymałością.

Blizny są zbliżone po względem charakteru do rozstępów, dlatego terapia obydwu typów zmian jest bardzo zbliżona.

Skuteczne zabiegi na blizny - Radiofrekwencja Mikroigłowa
MFRF - Blizny na twarzy - efekty pojedynczego zabiegu (źródło: KształtoSfera)

 Jak powstają blizny?

Blizny powstają w ramach naturalnego procesu gojenia ran, który przebiega w 4 etapach:

 1. faza zapalna- począwszy od momentu przerwania ciągłości skóry zachodzi proces zwiększania przepuszczalności naczyń włosowatych i przekrwienia tkanki. Rana zostaje wypełniona skrzepem krwi, a na jej brzegach zaczyna gromadzić się włóknik - rusztowanie dla przyszłego strupa, 

 2. ograniczona faza zapalna - do rany napływają komórki żerne (makrofagi), które usuwają obumarłe komórki, jednocześnie do rany wnikają naczynia krwionośne,

 3. faza gojenia - fibroblasty rozpoczynaj wzmożoną produkcję kolagenu, który podtrzymuje powstającą bliznę - komórki tkanki łącznej mnożą się, powstaje nabłonek.

 4. faza przebudowy blizny - dochodzenie do równowagi między ilością produkowanego kolagenu i tego, który jest rozkładany i usuwany.

Do 12 miesięcy od powstania bliznę nazywamy świeżą - w jej obrębie zachodzą dynamiczne procesy przebudowy. W tym okresie powinniśmy w sposób szczególny dbać o bliznę - zabezpieczyć ją przed dodatkowymi urazami, słońcem i mrozem.  Należy także zadbać o tzw. mobilizowanie blizny - odpowiednie poruszenie/przesuwanie we wszystkie strony, które ma zapobiec zrośnięciu skóry z powięziami.

Powstała blizna początkowo zgrubiała o sinoczerwonym zabarwieniu z czasem będzie miękła i jaśniała. Niestety proces gojenia nie zawsze przebiega w modelowy sposób. Jeżeli proces gojenia zostanie zakłócony powstają blizny patologiczne takie jak:

 • blizny przerostowe - są wynikiem nadmiernej produkcji kolagenu powodującej wybrzuszanie się blizny w kierunku otaczającej skóry - wynikają bądź z nadmiernego rozciągania blizny lub zakażenia rany,

 • blizny zanikowe - powstają w wyniku niedostatecznej produkcji nowych tkanek, powodują powstawanie zagłębień w skórze - często powstają jako pozostałość trądziku bądź ospy wietrznej,

 • bliznowce (keloidy) - spowodowane bardzo silną, długotrwałą, nadmierną produkcją tkanki łącznej, która wrasta w zdrową skórę - w miejscu rany powstają twarde guzy z wypustkami w kolorze sinoczerwonym bądź sinym.

Zabieg MFRF na blizny pooperacyjne
Efekt 3 zabiegów MFRF (źródło: KsztaltoSfera)

 

Skuteczne zabiegi na blizny - Radiofrekwencja Mikroigłowa

Jak walczyć z Bliznami ?

Walkę o dobry wygląd blizny powinniśmy rozpocząć już na etapie gojenia rany.  W tym okresie najważniejsze jest zabezpieczenie rany przed zakażeniem - należy dbać o regularne odkażanie, nie wolno zrywać strupów.

Jak tylko blizna zacznie się kształtować pilnujemy aby nie przekształciła się w bliznę przerostową. Możemy stosować odpowiednie maści/kremy albo dedykowana plastry silikonowe. Ważne jest aby wybrane rozwiązania stosować konsekwentnie przez okres około trzech miesięcy.

Gdy blizna jest już ukształtowana potrzebne są zdecydowanie silniejsze metody. W niektórych wypadkach konieczne będzie skorzystanie z pomocy chirurgicznej- na szczęście wraz z rozwojem technologii takich sytuacji jest coraz mniej. To dobrze, bo podstawową wadą chirurgicznego usuwania blizn  są... powstałe w jego wyniku blizny. Dzięki bardzo szybkiemu rozwojowi zabiegów bazujących na bipolarnym prądzie RF możemy także uniknąć laserów, które nie dość, te są bardzo bolesne to dodatkowo generują istotne ryzyko powstawania przebarwień.

Zabiegi, które cechują się dużą skuteczności i są pozbawione skutków ubocznych bazują na dwóch technologiach.

 • SubAblacja - punktowa ablacja (odparowanie) skóry połączona z intensywnym przegrzaniem okolicznych komórek skóry uzyskiwana dzięki aplikacji prądu RF za pośrednictwem elektrod przyłożonych do powierzchni skóry. Prąd RF pozwala na bardzo silną stymulację procesów regeneracyjnych skóry przy niewielkim uszkodzeniu jej powierzchni. Taka kombinacja pozwala wykonywać skuteczne zabiegi, które wywołują restrukturyzację tkanki łącznej. To prowadzi do normalizacji skóry w obszarze blizny tak w zakresie struktury jak i kolorytu.

  ematrix sposób na blizny potrądzikowe

 • MFRF- rozwinięcie technologii SubAblacji - zmiana polega na przeniesieniu punktu wyzwalania impulsu prądu RF. Elektrody w postaci  izolowanych mikroigieł są wprowadzane w skórę na głębokość od 0,1 do 4 mm. Impuls prądu RF wyzwalany jest wprost w skórze właściwej. Dzięki temu możliwe słało się stymulowanie znacznie głębszych warstw skóry, co pozwała na redukcję także dużych, dojrzałych blizn przerostowych.

  mikroigły rf skuteczny sposób na blizny

Technologia SubAblacji te przede wszystkim eMatrix. Zabieg najlepiej sprawdza się na młodych, płytkich bliznach. Jest też często elementem bardziej zaawansowanych procedur „anty-bliznowych" z uwagi na bardzo dużą skuteczność w zakresie wyrównania tonalnego skóry. Zabieg polega na pokryciu powierzchni blizny serią impulsów przy pomocy aplikatora z 64 elektrodami. Najczęściej wykonuje się nim pojedyncze przejście  tzn. w każdym miejscu wykonuje się pojedynczy impuls. Zabieg można powtórzyć po 6-8 tygodniach. Zwykle wystarczają 2-3 powtórzenia.

 

Natomiast najskuteczniejsza implementacja technologii MFRF to DeAgeEX.  Najlepiej sprawdza się przy bliznach głębokich i rozległych. Tutaj impuls jest  uwalniany wprost w skórze właściwej za pośrednictwem izolowanych mikroigieł. Dzięki izolacji igieł prąd RF płynie dokładnie na zadanej głębokości - nie ma żadnych strat energii podczas zabiegu. Wykonuje się trzy przejścia, każde na innej głębokości. Dzięki temu skóra jest równomiernie stymulowana na całej grubości. Zabieg należy powtarzać co 3-5 tygodni - standardowo wykonuje się 3 zabiegi.

 

Jeżeli zabieg jest wykonywany na blizny o znacznym kontraście tonalnym to warto skorzystać z procedury łączącej technologie SubAblacji i MFRF w celu osiągnięcia najlepszego rezultatu.

Należy pamiętać, że niezależnie od wybranej metody na pełny efekt będzie trzeba poczekać od 8 do 12 tygodni od ostatniego zabiegu.

W wypadku blizn zanikowych, każdy z proponowanych zabiegów warto poprzedzić mikrodermabrazją.

 

Co rekomendujemy?

 1. Dla płytkich blizn najlepiej sprawdzają się zabiegi oparte na punktowym, powierzchniowym aplikowaniu prądu bipolarnego RF. Warto poszukać oryginału - zabieg eMatrix wykonany urządzeniem firmy SYNERON gwarantuje należyty efekt. Być może wystarczy jeden zabieg, ale to rzadki przypadek.

 2. Głębokie, rozległe blizny wymagają głębokiej, punktowej aplikacji prądu RF, bazującej na technologii MFRF. System taki jak DeAgeEX (izolowane mikroigły) przy zastosowaniu odpowiedniego protokołu zabiegowego stacje dobry rezultat, ale  najlepsi wykańczają terapię zabiegiem eMatrix- efekty potrafią być spektakularne. Należy nastawić się na 3 powtórzenia.

Proponowane rozwiązania charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością. Są bezpieczne, nie powodują skutków ubocznych. Najprawdopodobniej żaden gabinet (w każdym razie żaden uczciwy) nie udzieli gwarancji na 100% sukces. Nie należy się temu dziwić - jest to działanie na ludzkim organizmie, stymulowanie naturalnych procesów regeneracyjnych, których „wydajność" jest indywidualną cechą osobniczą.

 Czego nie rekomendujemy?

 1. Laserów frakcyjnych - ryzyko przebarwień, bolesność i stosunkowo płytkie działanie czynią je zbyt bolesnymi dla „młodych" rozstępów i zbyt słabymi dla większych i starszych.
 2. Nieizolowanych mikroigieł - bo nigdy nie wiadomo ile prądu jest uwalnianego na ostrzu igły, a ile rozpływa się po skórze.
 3. Wynalazków "nikt-nie-wie-skąd" - bo ryzykujemy własnym ciałem.
 4. Gabinetów, które posiadają jedno cudowne urządzenie, na każdy problem - takiego jeszcze nie zrobili.

 

Najlepiej zacząć od dobrej konsultacji - my polecamy KształtoSferę mają doświadczenie, imponujący zestaw urządzeń i bardzo elastyczne godziny pracy.

Jeżeli potrzebujecie więcej informacji to zapraszamy do kontaktu

 

Ciekawostka - czy wiecie, że zabieg eMatrix, bazujący na technologii SubAblacji to bardzo popularny zabieg odmładzający z grupy zabiegów frakcyjnych?

eMatrix daje bardzo silny efekt odmładzający, jednocześnie wymaga bardzo ograniczonej rekonwalescencji. Klienci podkreślają bardzo dobre rezultaty i znacznie większy komfort zabiegów w porównaniu do technologii laserowych

Więcej informacji o eMatrix znajdziecie na stronach KształtoSfery - polecamy. Poniżej przykładowe efekty zabiegu

 

eMatrix zabieg odmładzający na twarz
Efekty 1 zabiegu eMatrix - źródło KształtoSfera